[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
اطلاعات نشریه::
آرشیو مجله و مقالات::
برای نویسندگان::
برای داوران::
ثبت نام و اشتراک::
تماس با ما::
تسهیلات پایگاه::
بایگانی مقالات زیر چاپ::
داوران نسخه ها::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
آمار نشریه
تعداد دوره های نشریه: 12
تعداد شماره ها: 46
تعداد مشاهده ی مقالات: 2866996
تعداد دریافت (دانلود) مقالات: 705004

تعداد کل نویسندگان: 928
نویسندگان غیر تکراری: 850
نویسندگان تکراری: 78
درصد نویسندگان تکراری: 8

مقالات دریافت شده: 1460
مقالات پذیرفته شده: 364
مقالات رد شده: 1075
مقالات منتشر شده: 354

نرخ پذیرش: 24.93
نرخ رد: 73.63
____
..
:: جستجو در مقالات منتشر شده ::
11 نتیجه برای شناخت

علی ربیعی، سولماز سرابی،
دوره 1، شماره 4 - ( 2-1392 )
چکیده

موضوع کارآفرینی زنان امروزه یکی از موضوعات مهم و قابل توجه در حوزه ی مطالعات کارآفرینی است.
بیشتر مطالعات انجام گرفته در زمینه ی کارآفرینی زنان متمرکز بر ویژگی های شخصیتی زنان کارآفرین و نیز
محدودیت ها، موانع و چالش های پیش روی این زنان بوده است و می توان گفت ساختارهای احاطه شده ی اجتماعی
در این میان، به عنوان عاملی مهم، کمتر موردتوجه قرار گرفته است. لذا این پژوهش به مطالعه ی نقش سرمایهی
اجتماعی در کارآفرینی زنان پرداته است. هدف اصلی این پژوهش عبارت است از بررسی تأثیر سرمایه ی اجتماعی
و ابعاد آن بر کارآفرینی زنان. برای دستیابی به این هدف، فرضیه ی اصلی به صورت تأثیر سرمایه ی اجتماعی بر
کارآفرینی زنان تعریف شد. جامعهی آماری این پژوهش 61 نفر از زنان عضو انجمن زنان مدیرکارآفرین است و
مورد تجزیه و تحلیل قرارگرفت. همچنین برای دستیابی به Spss داده های حاصله با استفاده از نرم افزار آماری
تحلیل، تبیین و ارائه ی راهکار، حجم نمونه ای متشکّل از 10 نفر از زنان کارآفرین انتخاب شد که پاسخ دهندگان و
به پرسشهایی درقالب مصاحبهی نیمه ساختاریافته پاسخ گفتند.
یافته های پژوهش حاکی از آن است که رابطهی مثبت و معناداری میان سرمایهی اجتماعی و هر سه بعد آن
(ساختاری،رابطه ای و شناختی) با کارآفرینی زنان برقرار است و در بررسی اینکه کدام یک از ابعاد سرمایه ی
اجتماعی بیشترین تأثیر را بر کارآفرینی زنان دارند، مشخص شد که در میان ابعاد سرمایه ی اجتماعی، بعد
ساختاری دارای بالاترین تأثیر بر کارآفرینی زنان است و پس از آن بعد شناختی قراردارد و بعد رابطه ای دارای
کمترین تأثیر بر کارآفرینی زنان است.

محمد حسن زال، میثم فلاح،
دوره 2، شماره 3 - ( 11-1392 )
چکیده

هدف پژوهش حاضر که داده­های آن بر اساس مطالعات اسنادی، بررسی­های میدانی باستان­شناختی و مصاحبه گردآوری شده، بررسی ساختار و کارکرد سقانفارها در مازندران است. سقانِفار بنایی است چوبی و دوطبقه که بیش­تر در بخش مرکزی مازندران و به نام حضرت ابوالفضل(ع) بنا شده است. در این پژوهش، 6 نمونه سقانفار موجود در فریدونکنار بررسی شده­است که تمامی آن­ها به دوران قاجار و بازه­ی زمانی 1311 تا 1326 ه­.ق. تعلق دارد. پژوهش حاضر از نوع توصیفی- تحلیلی است. نگارندگان پس از معرفی داده­ها، با روش تحلیل نظری و کمّی به تفسیر داده­ها پرداخته­اند. نتایج پژوهش حاکی از وجود بیانی نمادین در ساختار و تزیین سقانفارهاست. از منظر اجتماعی، کاربران بنا جوانان هستند. برافراشتگی بنا دارای نسبتی نمادین با سن کاربران و صاحب واقعی بنا یعنی حضرت ابوالفضل(ع) است. نقوش مذهبی و ملی نشانه­ی تأثیر انگیزه­های شیعی و جنبه­های پهلوانی و اسطوره­ای ایرانی در ساخت سقانفار است. نقش­مایه­های بنا، نمادهایی از زندگی اجتماعی، اقتصاد معیشتی، نگرش­های آیینی و هویت ملی مردمان منطقه است. هنرمند با کنار هم قرار دادن ماهرانه­ی این نقوش، قصد انتقال نمادین پیام­های ملی و مذهبی به مخاطبان عام را داشته و این چیدمان، تنیدگی فرهنگ ملی و نگرش­های مذهبی مردمان منطقه را نشان می­دهد. 


غلامرضا خوش فر، فاطمه باقری، سمیه برزگر، لیلا نورمحمدی،
دوره 3، شماره 4 - ( 2-1394 )
چکیده

این مطالعه به بررسی عوامل مؤثر بر گرایش به حجاب در میان شهروندان گرگان می‌پردازد. در این زمینه نویسندگان مقاله در پی یافتن پاسخ به این پرسش هستند که میزان گرایش به حجاب در میان شهروندان گرگان چقدر است و چه عواملی بر آن تأثیر دارد؟ با توجه به این پرسش چند فرضیه مهم در متن این پژوهش شکل گرفت که با استفاده از نظریاتی که در حوزه حجاب وجود دارد، سعی در تبیین آن داریم. از مهم­ترین نظریاتی که در این بخش، مورد استفاده قرار گرفت، نظریاتی در قالب نظریات اقتصادی، اجتماعی و ... است. برای گردآوری اطلاعات مورد نیاز، از تکنیک پرسش‌نامه محقق ساخته استفاده شد. نمونه آماری پژوهش شامل 626 نفر از شهروندان هستند که با استفاده از روش نمونه­گیری تصادفی طبقه ای در حوزه های شهری گرگان انتخاب و مورد مطالعه قرار گرفتند. نتایج پژوهش نشان ­داد که عوامل فرهنگی، اجتماعی، خانوادگی، فردی و اقتصادی به ترتیب اهمیت، رابطه معنی‌دار مثبت و متغیّرهای    زمینه­ای، سن، درآمد، صداقت و مصرف رسانه­ای به ترتیب اهمیت، رابطه‌ی معنی‌دار با گرایش به حجاب دارند؛ به‌طوری‌که صداقت و سن رابطه‌ی مثبت و مصرف رسانه­ای و درآمد، رابطه‌ی منفی دارند و متغیّر‌های زمینه­ای اعتماد، طبقه‌ی اجتماعی و تحصیلات، ارتباط معنی‌داری با گرایش به حجاب ندارند. در انتهای گزارش، بر اساس نتایج به دست آمده پیشنهادهایی ارائه شده است.


علی اصغر عباسی اسفجیر،
دوره 4، شماره 3 - ( 11-1394 )
چکیده

جهت شفاف سازی مفاهیم نسبتا کلی و مبهم مدارس پژوهش محوربه عنوان متغیر ملاک، ابتدا سعی شده است بر مبنای تعاریف ساختاری و کنشی از مدارس پژوهش محور ، چارچوبی از  یک نقشه مفهومی فراهم شده و سپس یک مفهوم چند بعدی انتخاب شود. این مفهوم، برای اندازه گیری این متغیر ملاک سه سطح فردی و بین فردی و ساختاری  قایل است. روش تحقیق در این پژوهش توصیفی و از نوع مطالعات پیمایشی بود. جامعه آماری آنرا کلیه معلم های استان مازندران تشکیل می داده که برای نمونه گیری از روش نمونه گیری در دسترس استفاده شد و بنابراین 360 آزمودنی در پژوهش شرکت داده شدند. ابزار جمع آوری اطلاعات پرسشنامه پژوهشگر ساخته بر اساس یافته های مطالعه کیفی و مرور متون بوده است. برای تعیین اعتبار ابزار یادشده از شیوه های اعتبار محتوایی، و صوری استفاده گردید. بر این اساس میزان اعتبار محتوایی کلی آن بر اساس شاخص اعتبار محتوایی لاش (1999)، 73/0 بوده است. همچنین برای تعیین میزان پایایی آن از آزمون آلفای کرونباخ استفاده گردید. بر این اساس میزان پایایی محاسبه شده برای ابزار مذکور در سازه های ساختار درونی مدرسه و ساختار بیرونی مدرسه به ترتیب: 92/0 و 90/0 بود.  تقلیل متغیر ها با استفاده از تحلیل عاملی اکتشافی و روش آماری مورد استفاده مدل سازی معادلات ساختاری به روش حداقل مربعات جزیی بود. یافته های تحقیق حاکی از آن است که براساس رابطه بین متغیرهااعم از آشکار و پنهان ومیزان تاثیرگذاری هر یک از متغیرها بر مدارس پژوهش محورو ضرایب بار عاملی و T-Value مربوط به روابط بین متغیرها ، به ترتیب حل مسأله، کنجکاوی، تفکر انتقادی، تشریک مساعی، سواد اطلاعاتی، مهارت­های شناختی و خود باوری دارای اولویت می باشد. نتایج برآوردهای نیکویی برازش مقیاس مدرسه پژوهش محور نشان دهنده برازش خوب داده های تحقیق حاضر بودو در نتیجه دارای اعتبار سازه می باشد


ابراهیم صالحی عمران، سودابه حسن زاده بارانی کرد،
دوره 4، شماره 3 - ( 11-1394 )
چکیده

نظام اجتماعی و حیات سیاسی جامعۀ بشری به تعاون و مشارکت اعضای آن بستگی دارد. این امر از طریق همیاری‌های مردمی استوار می‌گردد و آموزش و پرورش به عنوان نظامی اجتماعی نیازمند مشارکت و همکاری همۀ مردم است. این نظام بدون مشارکت مؤثر مردم در ابعاد مختلف ان نمی‌تواند فرایند تعلیم و تربیت را به خوبی عملی سازد. پژوهش حاضر نیز به شکل توصیفی و با هدف بررسی دلایل مشارکت و همیاری مردم در جهت توسعه فضا های آموزشی استان مازندران انجام شده است. نمونه آماری این طرح  به تعداد 143 نفر از کلیه خیرین مدرسه ساز و مدیران ،کارشناسان مسئول و کارشناسان مرتبط با فعالیت مدرسه سازی در سطح استان مازندران در سال 1392 بودند. برای محاسبه بهینه حجم نمونه نهایی از روش نمونه گیری بدون چارچوب و با استفاده از فرمول  فاصله اطمینان استفاده  شد. برای گرد آوری اطلاعات از پرسشنامه محقق ساخته استفاده شده است. در بخش آمار توصیفی در این تحقیق؛ از جداول توزیع فراوانی، درصد فراوانی، و ترسیم نموداری و در بخش استنباطی به منظور استفاده از داده های حاصل از نمونه و مشخص ساختن معنی دار تفاوت های آماری بین نظرات، از آزمون های دوجمله ای و فریدمن استفاده شده است. نتایج تحقیق نشان داده که دلایل اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی بر مشارکت و همیاری مردم در جهت توسعه فضا های آموزشی موثر است، ولی نتایج آزمون رتبه‌بندی  به ترتیب نشان از اولویت بعد فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی در مشارکت بود.


محمودرضا رهبرقاضی، سعید گشول، حسین عربیان، سهیلا آشنایی،
دوره 4، شماره 4 - ( 2-1395 )
چکیده

 هدف از نگارش این پژوهش بررسی تاثیر سرمایه اجتماعی بر فرهنگ سیاسی شهروندان در شهر اصفهان می­باشد. روش تحقیق پژوهش در جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده­ها، روش پیمایشی می­باشد. این مطالعه بر روی 359 نفر از شهروندان شهر اصفهان صورت گرفته است؛ برای جمع­آوری اطلاعات، از پرسشنامه استفاده شده است که اعتبار آن، به روش صوری، و پایایی آن، به کمک آماره­ آلفای کرونباخ سنجیده شده است و داده ها از طریق نرم افزار SPSS22 تحت محیط ویندوز تجزیه و تحلیل شدند. با تقسیم سرمایه اجتماعی به سه متغیر (سرمایه اجتماعی شناختی، سرمایه اجتماعی ارتباطی و سرمایه اجتماعی ساختاری)، به همراه در نظر گرفتن بعد مشارکتی فرهنگ سیاسی مشاهده می­شود که همبستگی­ معناداری میان سرمایه اجتماعی شناختاری با فرهنگ سیاسی مشارکتی پاسخگویان وجود دارد. در این راستا نتایج پژوهش نشان می­دهد که سرمایه اجتماعی شاختاری بر فرهنگ سیاسی مشارکتی تاثیرگذار است و باعث افزایش در میزان فرهنگ سیاسی مشارکتی آنان می­گردد. 


علی اکبر اکبری تبار، جعفر هزارجریبی،
دوره 5، شماره 1 - ( 5-1395 )
چکیده

هدف تحقیق حاضر مطالعه سرمایه اجتماعی در شبکه‌های اجتماعی مجازی بوده است. یکی از دستاوردهای آن ارایه ابزاری تحقیقاتی با نام «دهکده اجتماعی» جهت جمع‌آوری داده بر اساس نظریه منابع اجتماعی لین است که متناسب با فضای شبکه‌های اجتماعی مجازی بومی‌سازی شده و کمک می‌کند اطلاعات ساختاری و شبکه روابط کاربران به اطلاعات سطح فردی و پیمایش اجتماعی مرتبط گردد. این ابزار در سه زبان فارسی، انگلیسی و فرانسوی طراحی شده و مطالعه‌ی تطبیقی را ممکن می‌سازد. بر اساس نتایج به دست آمده در طول ۷۸ روز آغازین فعالیت این ابزار تحقیقاتی، ۴۱۲ نفر به استفاده از آن پرداختند. این کاربران به خوبی به روابط خود در شبکه اجتماعی مجازی و موقعیت اقتصادی و اجتماعی دوستان خود آگاهی داشته و منابع متعددی را نیز با دوستان خود به اشتراک گذاشته یا از آنها دریافت می‌دارند. میزان سرمایه اجتماعی مجازی این کاربران با متغیرهای مختلفی مانند انگیزش‌ها و میزان فعالیت آنها در شبکه اجتماعی مجازی ارتباط معنادار داشته است که شرح مفصل ارتباط میان این متغیرها در مقاله درج شده است. بهره‌گیری از بازی‌نمایی در پیمایش اجتماعی آنلاین نرخ مشارکت و پاسخگویی را تا چهار برابر بیشتر از نرخ معمول در پیمایش‌های آنلاین ارتقاء داده است. 


یعقوب فروتن، سمیه میرزایی،
دوره 8، شماره 3 - ( 11-1398 )
چکیده

هدف اصلی تحقیق حاضر این است تا برخی از مهمترین زمینه های فرهنگی-جمعیت شناختی مرتبط با اعتماد اجتماعی را مورد مطالعه و بررسی قرار دهد.  در این تحقیق، بمنظور شناخت بهتر و فهم دقیقتر موضوع اعتماد اجتماعی، آن را در سه عرصه و لایه عمده اعم از عرصه خانواده یا اعتماد به والدین و فرزندان، عرصه اجتماع  یا اعتماد به بستگان و دوستان، و عرصه مدیریت و سیاست یا اعتماد به مدیران و مسئولان موسوم به اعتماد نهادی مورد بررسی قرار داده ایم. در مجموع، یافته های این تحقیق نشان داده است که میزان اعتماد اجتماعی در عرصه خانواده حدود 95 درصد، در عرصه اجتماع در حدود دو سوم، و در عرصه سیاست  یا اعتماد نهادی نیز در حدود یک سوم می باشد. علاوه براین، یافته های این تحقیق نشان داده است که اگرچه متغیرهای جمعیت شناختی و اجتماعی فاقد تاثیرات تعیین کننده ای بر اعتماد اجتماعی در عرصه خانواده می باشند، اما دو عرصه دیگر اعتماد اجتماعی بویژه اعتماد نهادی بطور چشمگیری تحت تاثیر سه دسته تعیین کننده های اصلی مشتمل بر تعیین کننده های جمعیت شناختی مانند سن، محل سکونت، جنس و تحصیلات وهمچنین متغیرهای مرتبط با مؤلفه‌های دینداری و نگرش جنسیتی است. 
ابوتراب طالبی، مرتضی رستمی، مرتضی قلیج،
دوره 9، شماره 2 - ( 8-1399 )
چکیده

متن پیش رو شرحی ­است بر نسخ و فسخ مجازاتِ مرگ در جهان مدرن و تبیین­هایی که نظرگاه­های جامعه شناختی­ گوناگون برای این زوال پیش کشیده ­اند. بخش نخست توصیفی است از مجازات مرگ در جهانِ پیشا­مدرن، جهانی که می­توان جهان وفور این سنخ از مجازات دانست، بخش دوم شرح افول بختِ این مجازات در جوامع انسانیست، این که چگونه کشتیبانان جهان مدرن را سیاستی دگر آمده و بازار این مجازات از رونق افتاده است. بخش سوم سنخ شناسی تئوری­های جامعه شناختی­ای ا­ست که دست در تبیین این تغییر برده­اند. سنخِ نخست کارکردگرایان ملهم از دورکهایم­اَند که ریشه­ی افول مجازات مرگ را در  تغییر جنسِ  انسجامِ اجتماعی می­دانند. گروه دوم جامعه شناسان مارکسیستی هستند که پای اقتصاد سیاسی مجازات مرگ را در میان می کشند، دسته­ی سوم اصحاب قدرت اندیشِ فوکو هستند که تکنولوژی قدرت مسلطِ عصر را مسئول به کارگیری و به کارناگیری مجازات مرگ می­خوانند. دسته­ی چهارم اما کسانی هستند که متغیری ذاتاً فرهنگی را عاملِ چنین تغییری دانسته­اند، و براین باورند که به تدریج و با فرا رسیدن عصرِ مدرن، ساختارِ احساسات آدمیان دچار تغییر شده و انسان مدرن هابیتوسی دیگرگون را پرورانده و بدین سبب رفتار با بدنِ مجرمان، معنا و فرمی تازه­ یافته است.
آقای یزدان اعظمی، دکتر خلیل میرزایی، دکتر باقر ساروخانی، دکتر بهمن باینگانی،
دوره 11، شماره 4 - ( 2-1402 )
چکیده

رابطۀ انسان با محیط زیست، همواره در حال تغییر و تحول است. انسان ها با ورود به عصر صنعت و مدرنیته، سبک زندگی خود را براساس عقلانیت ابزاری تغییر داده­اند و با تصمیم­گیریهای خودخواهانه و یک­ جانبه، بحران­ های زیست محیطی فراوانی را به وجود آوردهاند که نگرانی و تشویش عموم مردم در جوامع مختلف را به خود جلب کرده است و مسألۀ محیط زیستی به مسئلهای جهانی و اجتماعی مبدل شده است. در این راستا، پژوهش حاضر با هدف بررسی جامعه­ شناختی عوامل مؤثر بر فعالیتهای محیط زیستی انجام شده است. روش تحقیق پژوهش حاضر از نوع پیمایش بوده است. جامعۀ آماری شامل کلیۀ فعالان محیط زیست در دو شهرستان مریوان و بانه می ­باشد که 385 نفر از طریق فرمول آماری کوکران و به شیوۀ نمونه ­گیری احتمالی طبقه­ ای متناسب با حجم، جهت گردآوری اطلاعات انتخاب شدند. ابزار گردآوری داده ­ها پرسشنامه محقق­ ساختۀ مبتنی بر بخش کیفی این تحقیق می ­باشد و نرم افزار تجزیه و تحلیل اطلاعات نرم افزار SPSS است. نتایج حاصل از آزمون همبستگی r پیرسون نشان داد که همبستگی بین تمامی متغیرهای مستقل پژوهش شامل نگرش به فعالیت محیط زیستی به مثابۀ امر سیاسی، نگرش به فعالیت محیط زیستی به مثابۀ، امر زیبایی شناختی، نگرش به فعالیت محیط زیستی به مثابۀ امر اقتصادی، نگرش به فعالیت محیط زیستی به مثابۀ امر مذهبی و نگرش به فعالیت محیط زیستی به مثابۀ امر بهداشتی، با متغیر فعالیت محیط زیستی در سطح معناداری کوچکتر از 01/0 از نظر آماری مورد تأیید واقع شد. همچنین، نتایج حاصل از تحلیل رگرسیونی چند متغیر حاکی از آن است که متغیرهای مستقل حاضر در مدل رگرسیونی، توانسته­ اند 4/65 درصد از تغییرات متغیر فعالیت ­های محیط زیستی را تبیین و پیش­بینی نمایند. در این میان، متغیر فعالیت محیط زیست به مثابۀ امری زیبایی­ شناختی بیشترین تأثیر را بر متغیر وابسته داشته است.

ندا خداکرمیان گیلان، محمد رضا حشمتی، اسداله بابایی فرد،
دوره 12، شماره 2 - ( 8-1402 )
چکیده

این پژوهش به بررسی نشانه‌شناختی ساختار دینداری در دو فیلم "رنگ خدا" و "قدمگاه" می‌پردازد. سینما به عنوان یک رسانۀ قدرتمند، نقشی کلیدی در بازنمایی و بازتولید گفتمان‌های دینی ایفا می‌کند. هدف این مطالعه، واکاوی قواعد، ساختارها و الگوهای دینی در این دو فیلم است. روش تحقیق کیفی با رویکرد نشانه‌شناسی انتخاب شده است و نشانه‌های تصویری موجود در فیلم‌ها مورد تحلیل قرار گرفته‌اند. در این پژوهش، به نقش دین در جامعۀ ایرانی و نحوۀ بازنمایی آن در این دو اثر، پرداخته می‌شود. یافته‌ها نشان می‌دهد که هر دو فیلم حاوی مجموعه‌ای غنی از رمزگان فنی، اجتماعی و ایدئولوژیک هستند. تحلیل نشانه‌شناختی فیلم‌ها آشکار می‌کند که هر دو اثر به طور گسترده از نشانه‌های دینی برای انتقال پیام‌های خود استفاده کرده‌اند. به عنوان مثال، این فیلم‌ها تصویری از دین به عنوان منبع آرامش، امید و معنای زندگی در جامعه‌ای سنتی ارائه می‌دهند. شخصیت‌های مذهبی در این فیلم‌ها به عنوان رهبران معنوی و اخلاقی جامعه به تصویر کشیده می‌شوند و هویت و معنای شخصیت‌های فیلم از طریق دین شکل می‌گیرد. در مقابل، شخصیت‌های ثروتمند و قدرتمند تمایل کمتری به دین دارند، در حالی که شخصیت‌های فقیر و محروم بیشتر به دین پناه می‌برند. همچنین، زنان در این فیلم‌ها اغلب در نقش‌های سنتی و مطیع به تصویر کشیده می‌شوند.


صفحه 1 از 1     

مجله علمی پژوهشی مطالعات توسعه اجتماعی فرهنگی Quarterly Journal of Socio - Cultural Development Studies
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 37 queries by YEKTAWEB 4657