[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
اطلاعات نشریه::
آرشیو مجله و مقالات::
برای نویسندگان::
برای داوران::
ثبت نام و اشتراک::
تماس با ما::
تسهیلات پایگاه::
بایگانی مقالات زیر چاپ::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: جستجو در مقالات منتشر شده ::
6 نتیجه برای محمودی

حسین محمودیان، د ترکاشوند مرادآبادی،
دوره 2، شماره 4 - ( 2-1393 )
چکیده

خانواده به­عنوان یک نهاد اجتماعی تحولات زیادی را در ده­های گذشته تجربه کرده است. این تحولات وضعیت همه­ی افراد خانواده مخصوصاً فرزندان را دگرگون کرده است. این مقاله بر آن است تا با استفاده از داده‌های پیمایش گذران وقتِ که در سال‌های 1387 و 1388 در زمینه خانوارهای شهری ایران انجام شده است، به بررسی أثر اشتغال مادر بر کسب سرمایه‌ی ‌انسانی فرزندان 15 تا 19 ساله بپردازد. نتایج نشان داد که فرزندان مادران شاغل، مدّت زمان بیش­تری را به کسب سرمایه‌ی ‌انسانی می‌پردازند؛ چرا که درآمد حاصله از کار مادر منبع خوبی برای سرمایه‌گذاری در سرمایه‌ی ‌انسانی فرزندان است. این نتایج منطبق با مطالعات پیشین بوده است. در بررسی بیش­تر نتایج، نشان داده شد اثر اشتغال مادر با اثر میزان تحصیلات وی پیوند می­خورد. اکثر مادران شاغل دارای تحصیلات نسبتاً بالایی بودند. اشتغال و سواد مادر در تعامل با هم­دیگر تأثیر مضاعفی را بر سرمایه‌ی ‌انسانی فرزند اعمال می­کند. بررسی رتبه­ی شغلی و مقدار زمان کار مزدی مادران شاغل نیز اثر مثبت درآمد حاصله از اشتغال بر کسب سرمایه‌ی ‌انسانی فرزندان را نمایان ساخته است. 


فرزین محمودی پاتی، عامر نیک پور، مسعود یمینی فیروز،
دوره 3، شماره 1 - ( 5-1393 )
چکیده

هدف تحقیق، ارزیابی جوّ سازمانی شهرداری آمل و سازمان­های تابعه و اهمیت آن در مدیریت شهری است. جامعه­ی آماری را کلیه­ی کارکنان سازمان شهرداری و سازمان­های وابسته به آن تشکیل می­دهند(280 نفر). روش انجام تحقیق، پیمایشی از نوع تحلیلی بوده و به لحاظ هدف، کاربردی و روش جمع آوری اطلاعات، میدانی بوده است. ابزار گردآوری اطلاعات پژوهش را پرسش­نامه­ی استاندارد جو سازمانی(OCDQ) هالپین و کرافت(1963) تشکیل  می­دهد. میزان آلفای کرونباخ به­دست آمده برای پایایی پرسش­نامه جوّ سازمانی (84/0)گزارش شد. در تجزیه و تحلیل اطلاعات از آزمون کالموگراف اسمیرنف، آزمون t مستقل و تحلیل واریانس(ANOVA) استفاده شده است.

نتایج تحقیق نشان داد جوّ سازمانی در میان سازمان­های مورد مطالعه تفاوت معنی­داری بایک­دیگر دارند(000/0p=). در میان سازمان­های مورد مطالعه به ترتیب، سازمان پسماند (93/7 ± 35/88) و سازمان فاوا (52/13 ± 92/55) بالاترین و پایین­ترین میانگین را نسبت به جو مطلوب سازمانی دارا هستند. از لحاظ جنسیت (725/0p=)، تأهل (268/0p=)، گروه­های سنی (767/0p=)، تحصیلات (587/0p=)، سابقه­ی کاری (258/0p=) و وضعیت استخدامی (412/0p=) نیز نتایج تحقیق نشان داد که میان متغیّرهای جو سازمانی شهرداری آمل و سازمان­های تابعه تفاوت معنی­داری وجود ندارد (05/0p>). به طور کلی یافته­ها نشان داد که وضعیت جو سازمانی شهرداری آمل (13/75 =      ) و سازمان­های وابسته (13/77 =  ) از سطح ایده آل خود فاصله دارند (128- 100=  ).


محمد محمودی، وحید غفاری،
دوره 5، شماره 2 - ( 8-1395 )
چکیده

فرهنگ سازمانی از طریق مجموعه‌ای از ارزش‌ها و تلفیق دیدگاه‌ها جهت منطقی برخورد اعضای سازمان، مسئولیت اجتماعی شرکت ها را تحت تاثیر قرار خواهد داد و همچنین بر عملکرد شرکتها نیز تاثیرگذار خواهد بود . لذا هدف اصلی پژوهش حاضر این است که بتوان در راستای رسیدن به سودآوری، بُعد دیگری از عملکرد واحدهای اقتصادی را بررسی کند.این بُعد می‌تواند شامل مسئولیت شرکت در قبال محیط زیست، محیط کار، جامعه و کشور و بازار و سرمایه باشد. بنابراین به بررسی ارتباط بین فرهنگ سازمانی، دوره تصدی مدیریت و عملکرد مالی شرکت‌ها بر حسابداری مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها پرداختیم. پژوهش حاضر با استفاده از ابزار پرسشنامه در مقیاس لیکرت بین 120 شرکت پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در فاصله سال‌های مالی 1390 الی 1392 اطلاعات مربوط به موضوع تحقیق جمع‌آوری شده است. آزمون فرضیه‌های پژوهش نشان داد که بین فرهنگ سازمانی، دوره تصدی مدیریت و عملکرد مالی شرکت‌ها در محیط زیست، محیط کار، جامعه و کشور و بازار سرمایه نسبت به مسئولیت اجتماعی شرکت‌ ها ارتباط مثبت و معناداری وجود دارد و تمامی فرضیه‌ها در سطح اطمینان 95 درصد مورد تائید قرار گرفته‌اند. لذا پیشنهاد میشود سازمانها در جهت رشد و بهبود عملکرد مالی مقوله فرهنگ سازمانی، تصدی مدیران و مسئولیت اجتماعی را بعنوان ابزارهای موثر بپذیرند.


حمداله سجاسی قیداری، حمیده محمودی،
دوره 7، شماره 1 - ( 5-1397 )
چکیده

تحقیق حاضر به بررسی نقش جاذبه های فرهنگی- تاریخی مقصدهای روستایی در توسعه گردشگری فرهنگی در نواحی روستایی می‌پردازد. پژوهش از نوع کاربردی و روش انجام تحقیق توصیفی– تحلیلی است. با توجه به مطالعات صورت گرفته در دو شهرستان مشهد و بینالود 14 روستایی که دارای جاذبه­های تاریخی و فرهنگی هستند به عنوان نمونه انتخاب گردید. همچنین حجم گردشگران با استفاده از فرمول کوکران 196 نفر و حجم جامعه میزبان هم 222 نفر تعیین شد. محدوده تحلیل در این پژوهش "خانوارا" است و اطلاعات استخراج شده از پرسشنامه با استفاده از روش‌های تجزیه و تحلیل آماری مورد بررسی قرار گرفت. یافته‌ها نشان می‌دهد که در روستاهای مورد بررسی جذابیت، تسهیلات و خدمات و عوامل فرهنگی در حد متوسط به بالا می­توانند بر توسعه فرهنگی- اجتماعی، فرهنگی- زیست محیطی و در مجموع توسعه گردشگری فرهنگی نقش مثبتی داشته باشند. همچنین در مدل ARAS برای بعد فرهنگی- اجتماعی گردشگری فرهنگی روستای میامی در رتبه اول و روستای چاهشک در رتبه آخر قرار گرفته­است. همچنین با توجه به نتایج تحقیق با وجود مشکلات فراوان در سطح منطقه، توجه به امکانات، زیرساختهای روستاهایی که دارای جاذبه گردشگری هستند و تبلیغات مناسب در شهر مشهد می­تواند زمینه رشد گردشگری فرهنگی را فراهم کند.


زهرا احمدپور کاسگری، مریم کاظمی ملک محمودی،
دوره 7، شماره 1 - ( 5-1397 )
چکیده

هدف این پژوهش مقایسهٔ بازخورد معلم و بازخورد همتا است. شرکت‌کننده‌ها شامل ۱۸ یادگیرندهٔ ایرانی زبان خارجی  و یک معلم در آکادمی زبان سفیر می‌شود. یادگیرنده‌ها به ۹ گروه دونفره تقسیم و در چهار جلسهٔ انشانویسی شرکت کردند. نوشته‌های یادگیرنده‌ها در مورد یک موضوع و به سبکی واحد بودند و نسخهٔ اولیه این نوشته‌ها هم به وسیلهٔ همتاها و هم معلم بررسی شدند. نظریهٔ اجتماعی-فرهنگی به عنوان چارچوب این مطالعه به کار گرفته شد و تحلیل نظرها بر اساس دو مدل مختلف صورت گرفت. در ابتدا، نظرها به دو دستهٔ نظرهای کلی و نظرهای موقعیتی تقسیم شدند. هرکدام از نظرها در یکی از چهار دستهٔ اصلی شفاف‌سازی، مشکل، توضیح و پیشنهاد قرار گرفت. بر اساس یافته‌های مطالعه، هم معلم و هم همتاها در بازخوردهای‌شان توجه بیش‌تری را به مسایل موقعیتی نشان داده بودند. همچنین تحلیل نظرها مشخص کرد که بیش‌تر بازخوردها به وسیلهٔ معلم در دستهٔ توضیح قرار می‌گیرد در حالی که کم‌ترین میزان مربوط به دستهٔ مشکل است. این در حالی است که دستهٔ مشکل بیش‌ترین تعداد بازخوردهای همتاها را به خود اختصاص داده و دستهٔ توضیح شامل کم‌ترین تعداد بازخوردهای همتاها می‌شد. نتایج مطالعهٔ حاضر می‌تواند نتیجه‌گیری‌هایی را برای معلم‌ها و یادگیرنده‌های انگلیسی به همراه داشته باشد.

فرزین محمودی پاتی، سجاد فلاح زاده،
دوره 7، شماره 2 - ( 8-1397 )
چکیده

هدف اصلی مقاله حاضر، تبیین روابط مستقیم و غیرمستقیم کلیدی ‌ترین موانع مشارکت شهری در ایران نسبت به یکدیگر است. به همین منظور از روش مدل‌سازی ساختاری تفسیری (ISM) و روش تجزیه‌وتحلیل قدرت نفوذ و وابستگی (MICMAC) با تکیه‌بر منطق فازی استفاده شده و روش تحقیق مقاله نیز توصیفی و تحلیلی است. یافته‌های مقاله حاکی از وجود 12 مانع کلیدی مشارکت شهری در ایران در زمینه‌های مدیریتی- حرفه‌ای، ساختاری- قانونی، نهادی- سازمانی، اجتماعی- فرهنگی و اقتصادی- رفاهی است. نتایج تحلیل یافته‌ها نشان می‌دهد که روابط میان این موانع از یک ساختار پلکانی پنج سطحی برخوردار است که در پایین ‌ترین سطح پلکان، موانع ساختار برنامه‌ریزی متمرکز و آمرانه و نبود نگرش مشارکتی (6)، ضعف در قوانین و مقررات مرتبط با مشارکت در حوزه‌های مالی و نظارتی (5) و کمبود آموزش‌های لازم در زمینه حقوق شهروندی و مشارکتی (8) به‌عنوان پایه موانع مشارکت شهری در ایران تعیین‌شده‌اند. در بالاترین سطح نیز عدم اعتماد مردم به مسئولین شهری (10) قرار دارد. همچنین نتایج تحلیل یافته‌ها بیان می‌کند که مانع ساختار برنامه‌ریزی متمرکز و آمرانه و نبود نگرش مشارکتی (6) به‌عنوان مستقل‌ترین و مطلع نکردن شهروندان از طرح‌ها و برنامه‌ها و اطلاع‌رسانی نادرست (2) به‌عنوان وابسته‌ترین متغیر نقش بازی می‌کنند.

صفحه 1 از 1     

مجله علمی پژوهشی مطالعات توسعه اجتماعی فرهنگی Quarterly Journal of Socio - Cultural Development Studies
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 4106