[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
اطلاعات نشریه::
آرشیو مجله و مقالات::
برای نویسندگان::
برای داوران::
ثبت نام و اشتراک::
تماس با ما::
تسهیلات پایگاه::
بایگانی مقالات زیر چاپ::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: جستجو در مقالات منتشر شده ::
2 نتیجه برای دانش‌آموزان دبیرستانی

وحید قاسمی، سیداحمد میرمحمدتبار، صمد عدلی‌پور،
دوره 2، شماره 3 - ( 11-1392 )
چکیده

امروزه صاحب‌نظران علوم ارتباطات با اذعان به توانایی شگرف رسانه‌های جمعی در شکل‌دهی افکار، نگرش‌ها و رفتار افراد، مطالعات مختلفی در زمینه­ی سنجش میزان و نوع تأثیرات رسانه‌ها انجام می‌دهند. آنان بیان می‌دارند که فناوری‌های نوین اطلاعاتی و ارتباطی می­توانند با کارکردهای منفی و تخطی از اخلاق رسانه‌ای، سلامت فکری، اخلاقی و فرهنگی آحاد جامعه را تهدید و الگوهای نابهنجار رفتاری را در جامعه تثبیت کنند. به موازات این امر، نتایج پژوهشهای صورت‌گرفته، حاکی از گستردگی نقض هنجارهای رسمی و سنتی در عرصههای فرهنگی و افزایش کجروی فرهنگی در جامعه­ی ایران دارند. بنابراین، هدف اصلی تحقیق، بررسی عوامل مؤثر بر کجروی فرهنگی دانشآموزان دبیرستانی شهر فریدونکنار است.

روش پژوهش حاضر، پیمایشی، از نوع مقطعی و برای جمع­آوری اطلاعات از پرسش­نامه­ی محقق‌ساخته استفاده شده است. جامعه­ی آماری این تحقیق دانشآموزان دبیرستانهای شهر فریدونکنار هستند. حجم نمونه با استفاده از فرمول کوکران 300 نفر برآورد شده، و روش نمونهگیری، نمونه‌گیری خوشهای چند‌مرحلهای است. یافته‌های پژوهش حاکی از آن است که استفاده از ماهواره و اینترنت با کجروی فرهنگی رابطه­ی مثبت و معناداری دارد؛ این در حالی است که رابطه­ی متغیّرهای پیوند با خانواده و پیوند با مذهب با کجروی فرهنگی منفی و معنادار است. نتایج ضرایب استاندارد در معادلات ساختاری نشان می‌دهد که به ترتیب متغیّرهای استفاده از ماهواره 43/0، استفاده از اینترنت 26/0، پیوند با خانواده 26/0-‌ و پیوند با مذهب 23/0- ‌بیش­ترین تأثیر را بر متغیّر کجروی فرهنگی دارند. هم­چنین متغیّرهای مستقل تحقیق حدود 44 درصد از تغییرات کجروی فرهنگی را تبیین می­کنند.


اکبر علیوردی نیا، مریم سهرابی،
دوره 4، شماره 1 - ( 5-1394 )
چکیده

قلدری در مدارس موضوعی روان شناختی- اجتماعی است که از دهه ی 1980 توجه محققین و محافل علمی را برانگیخته است . این پژوهش به هدف بررسی تبیین پذیری این آسیب توسط نظریات خودکنترلی (نظریه‌ی عمومی جرم)، هم نشینی افتراقی و فشار عمومی نگاشته شده است. روش تحقیق پژوهش حاضر، پیمایشی و مقطعی می‌باشد. جمع آوری اطلاعات از طریق پرسش نامه صورت گرفت. جامعه آماری این تحقیق، همه دانش-آموزان دبیرستانی پایه‌ ی اول تا سوم در منطقه‌ی شهری ساری هستند. در مجموع تعداد 410 نفر افراد مورد مطالعه با روش نمونه‌گیری تصادفی طبقه‌ای متناسب با حجم انتخاب گردیدند. نتایج تحقیق نشان می‌دهد که 6/7 درصد از پاسخ‌گویان اصلاً قلدری ندارند. همچنین قلدری 4/65 درصد از افراد در حد کم، 2/22 درصد در حد متوسط و 9/4 درصد از افراد در حد زیاد می‌باشد. علاوه بر این قلدری دانش‌آموزان پسر، به طرز معناداری بیشتر از دانش‌آموزان دختر می‌باشد. نتایج مدل رگرسیونی نشان می‌دهد که خودکنترلی پایین ، پیوند افتراقی و فشار عمومی به ترتیب قوی‌ترین پیش‌بینی کننده‌های قلدری می‌باشند.صفحه 1 از 1     

مجله علمی پژوهشی مطالعات توسعه اجتماعی فرهنگی Quarterly Journal of Socio - Cultural Development Studies
Persian site map - English site map - Created in 0.03 seconds with 26 queries by YEKTAWEB 4269