[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
اطلاعات نشریه::
آرشیو مجله و مقالات::
برای نویسندگان::
برای داوران::
ثبت نام و اشتراک::
تماس با ما::
تسهیلات پایگاه::
بایگانی مقالات زیر چاپ::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..

جستجو در مقالات منتشر شده


5 نتیجه برای مهاجرت

غلامرضا خوش فر، یونس دانش، علی جوادی نیا،
دوره 1، شماره 4 - ( 2-1392 )
چکیده

این مطالعه به بررسی جریانهای مهاجرتی استان مازندران وعلل وعوامل مؤثر بر آن می پردازد. در این زمینه
نویسندگان مقاله در پی یافتن پاسخ به این پرسش هستند که روند مهاجرت در استان مازندران به چه صورتی
است و همچنین چه عواملی بر آن تأثیر دارد؟ با توجه به این پرسش اساسی چند فرضیه ی مهم در متن این
پژوهش شکل گرفت که با استفاده از نظریاتی که در حوزهی مهاجرت مطرح شده است سعی در تبیین آن داریم.
از مهمترین نظریاتی که در این بخش مورد استفاده قرار گرفته نظریاتی است که در غالب نظریات اقتصادی و
اجتماعی و روانشناختی مهاجرت و روانشتاین و...... مطرح شده است . برای گردآوری اطلاعات مورد نیاز
پژوهش از دادههای سرشماری (تحلیل ثانویه) و در ادامه برای بررسی پیمایشی از تکنیک پرسشنامه استفاده شده
است. نمونهی آماری پژوهش پیمایشی شامل افرادی است که برای تغییر نشانی به ادارات ثبت احوال سطح استان
مراجعه کردهاند و روش نمونه گیری سرشماری مقطعی است. نتایج پژوهش براساس یافتههای سرشماری نشان
1385 مازندران جزء 11 استان مهاجرپذیر کشور است . بیش ترین مبادله ی - میدهد که در طی سالهای 75
مهاجرتی استان همواره با استانهای همجوار خود بوده و حدود 60 درصد از جریانات مهاجرتی به مهاجرتهای
داخل استانی و 40 درصد به مبادلات مهاجرتی با دیگر استانهای کشور اختصاص دارد . یافته های پژوهش
دربخش آزمون فرضیات نشان میدهد که عوامل روانشناختی بیشترین تأثیر و متغیر عوامل اقتصادی کمترین
تأثیر را بر مهاجرت داشته است.

زینب کاوه فیروز، نورالدین فراش،
دوره 5، شماره 3 - ( 11-1395 )
چکیده

استان آذربایجان غربی در چند دهه گذشته به دلیل تغییر در شرایط اقتصادی، اجتماعی، ویژگی های جغرافیایی و رشد طبیعی جمعیت همواره با تغییر و تحولات جمعیتی همراه بوده است. با توجه به اهمیت و شناخت ویژگی های مهاجرت در استان های کشور، هدف از این تحقیق بررسی روند جریان های مهاجرتی استان آذربایجان غربی و شناخت عوامل موثر بر روند مهاجرت های این استان  از سال های 1355 تا1390 است. در این مطالعه، روش تحلیل ثانویه و استفاده از داده های سرشماری های 1355 تا 1390 است. جامعه آماری شامل کسانی هستند که در فاصله زمانی سال های 1355 تا 1390 به استان آذربایجان غربی وارد و یا از آن خارج شدند. استان آذربایجان غربی در سرشماری 1355 مهاجرفرست، در سرشماری سال 1365 و 1375 مهاجرپذیر، براساس سرشماری های 1385 و 1390این استان از فاز مهاجرپذیری خارج و وارد فاز مهاجرفرستی شده است. تهران، آذربایجـان شــرقی و کردستان نقش مهمی در روند مهاجرتی این استان ایفا می کنند. آذربایجان غربی کمترین پیوند جمعیت را با استان های جنوب، جنوب شرق و شرق کشور و استان های توسعه نیافته مثل کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، ایلام و لرستان دارد.


جابر باقری، مصطفی ازکیا، سید محمد سید میزرایی،
دوره 5، شماره 3 - ( 11-1395 )
چکیده

هدف مقاله حاضر بررسی تاثیر فوردیسم ایرانی بر اقتصاد، جامعه و فرهنگ ایران (در دوره پهلوی دوم) می باشد، که تا امروز نیز تاثیراتش را گذاشته است. برای نیل به این هدف از روش تاریخی و تحلیل ثانویه تاریخ شفاهی استفاده شده است. فوردیسم که سیستمی متشکل از هم زمانی، دقت و تخصص در صنعت بود بخش های وسیعی از جوامع توسعه یافته را متاثر خود نمود. البته این ایده تنها اثر گذار بر جهان غرب نبود و کشورهای جهان سوم، نظیر ایران را بر آن داشت تا برای دستیابی به توسعه باید از منطق بسیاری از سیاست های صنعتی فوردیسم تبعیت کنند. نتایج تحقیق نشان می دهد در دوره پهلوی دوم برنامه ریزی های عمرانی استراتژیکی در جهت توسعه اقتصادی کشور گرفته شد و این راهبردها کشور را در زمینه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی آن چنان متحول ساخت که گاهی از آن به «انقلاب صنعتی کوچک» یاد می کنند. لیکن این اقدامات منجر به یک مجموعه مسائل اجتماعی و فرهنگی نیز شد که از اهم آن ها می توان به رشد مصرف گرایی، تعارض فرهنگ بومی و غربی، حاشیه نشینی، مهاجرت های گسترده و... اشاره کرد.             


علی قاسمی اردهایی، رضا نوبخت، شفیعه قدرتی،
دوره 7، شماره 1 - ( 5-1397 )
چکیده

طی چندین دهه گذشته، مهاجرت به کلان شهرها ازجمله تهران مهمترین ویژگی جریان مهاجرتی در ایران بوده است. ازجانب دیگر، در دهه اخیر بر درصد مهاجرت­های شهر به روستا بیش از پیش افزوده شده است. جهت تحلیل بهتر وضعیت مهاجران معکوس و کلان شهری، با تحلیل ثانویه داده­های دو درصد سرشماری 1390 مهاجران این دو جریان مهاجرتی در ویژگی­های جمعیتی و اقتصادی مورد مطالعه مقایسه­ای قرار گرفته­اند. با تأکید بر نظریه­های حوزه مهاجرت معکوس و نظریه جریان ضدشهرنشینی، یافته­ها نشان می­دهد در ویژگی­های جمعیتی-اقتصادی؛ ترکیب سنی-جنسی، وضع زناشوئی و سرپرستی خانوار، وضع تحصیلات و نوع شغل، تفاوت­های عمده­ای بین مهاجران معکوس و کلان شهری وجود دارد که موثرترین این تفاوت در شغل مهاجران است. برتری مهاجران ماهر در امر کشاورزی و کارگران ساده در مهاجرت­های معکوس و صاحبان سایر مشاغل در مهاجرت­های کلان شهری قابل مشهود است. تفاوت در ویژگی­های یاد شده به نفع کلان شهرها بوده و مهاجران وارد شده به کلان شهرها از ویژگی­های کیفی مناسب­تری نسبت به مهاجران مناطق روستایی برخوردارند. این امر در پیشبرد اهداف توسعه­ای در مناطق روستایی قابل توجه بوده و در برنامه­های توسعه­ای و جمعیتی برای کل کشور بایستی به این ویژگی­های متفاوت دو گروه از مهاجران توجه نمود.
 
ولی اله رستمعلی زاده،
دوره 7، شماره 3 - ( 11-1397 )
چکیده

برخی از مهاجرت‌های روستا- شهری بخصوص در کشورها و مناطق با سنت‌های قوی خویشاوندی، طایفه‌ای، اجتماع محلی و هم‌قومی منجر به ایجاد کسب و کارهای قومیتی/هم‌ولایتی شده و در درون این فرایند، نخبگان کارآفرین و کسب و کار ظهور می‌یابد. در پاره‌ای موارد منابع مالی این افراد به روستاهای زادگاهی آن‌ها بازگشته و منجر به توسعه‌ روستایی هم شده است. بنابراین این تحقیق به دنبال آن است که کارآفرینان مهاجر با چه راهبردها و پیامدهایی در توسعه روستایی نقش دارند. این تحقیق به شیوه کیفی و با رویکرد نظریه بنیانی انجام شده است. نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که نخبگان مهاجر با راهبردهایی چون شکل‌دهی نهادهای توسعه‌ای و حمایتی، شکل‌دهی شبکه‌های کسب و کار جمعی، حمایت متقابل، مشارکت مردمی و با پیامدهایی چون سرمایه‌گذاری در زادگاه، اقدامات توسعه‌ای و عمرانی و علاقه به بهبود وضعیت اشتغال و ماندگاری جوانان، در توسعه روستاهای مورد مطالعه تاثیر داشته‌اند. همچنین این تحقیق نشان داد که برای شکل‌گیری نخبگان و کارآفرینان مهاجر، وجود روحیه‌ پیشرفت‌خواهی و نیاز به موفقیت، الگوگیری از پیشروان اولیه  مهاجر، تعلق به زادگاه، پیگیری کسب و کارهای قومی، دیدگاه مثبت به روستا، اقدامات پیشروان اولیه مهاجر و مواردی از این دست مهم بوده است. 

صفحه 1 از 1     

مجله علمی پژوهشی مطالعات توسعه اجتماعی فرهنگی Quarterly Journal of Socio - Cultural Development Studies
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 3977