[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
اطلاعات نشریه::
آرشیو مجله و مقالات::
برای نویسندگان::
برای داوران::
ثبت نام و اشتراک::
تماس با ما::
تسهیلات پایگاه::
بایگانی مقالات زیر چاپ::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: جستجو در مقالات منتشر شده ::
4 نتیجه برای رحمانی فیروزجاه

علی رحمانی فیروزجاه، سعدیه سهرابی،
دوره 1، شماره 2 - ( 8-1391 )
چکیده

امروزه مقوله­ی کیفیت زندگی به شکل وسیعی با مفهوم رفاه­، روابط اجتماعی­، اعتماد و مشارکت اجتماعی ارتباط پیدا کرده است که می­تواند بسترساز تقویت سرمایه­ی اجتماعی شود­. برای بررسی این رابطه به تحلیل ثانویه­ی داده­های موجود درباره­ی زندگی مطلوب در شهر تهران پرداخته شده که از سوی جهاد دانشگاهی (­مرکز  افکار­سنجی دانشجویان ایران ایسپا­) و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمان ایران با حجم نمونه­ی 20670 نفر در مناطق مختلف شهر تهران به روش پیمایش انجام شده است­. در تحقیق حاضر 59 درصد  پاسخ­گویان دارای کیفیت زندگی متوسط بودند که بیش­ترین امتیاز را درباره­ی سرمایه­ی اجتماعی و ابعاد آن یعنی اعتماد اجتماعی­، مشارکت اجتماعی به خود اختصاص داده­اند و میزان این سه متغیّر در انواع کیفیت زندگی متفاوت و معنادار است. نتیجه­ی تحقیق پس از تجزیه و تحلیل یافته­ها از راه محاسبه­ی ضرایب تحلیل مسیر حاکی از این است که از مجموعه­ی عوامل مؤثر بر سرمایه­ی اجتماعی­، کیفیت زندگی متوسط با ضریب همبستگی 58/. بیش­ترین تأثیر را داشته است­. در نتیجه کیفیت زندگی متوسط موجب افزایش همبستگی و شعاع ارتباطی افراد می­شود و به­دنبال خود برای آنها اعتماد را به­همراه می­آورد و سرانجام تمامی این عوامل موجب افزایش سرمایه­ی اجتماعی می­شوند.  


علی رحمانی فیروزجاه، صدیقه رضایی پاشا، مرتضی مهرعلی تبار فیروزجاه،
دوره 4، شماره 2 - ( 8-1394 )
چکیده

هدف پژوهش حاضر، شناسایی و تبیین اثرات و پیامدهای زیست­محیطی توسعه­ی گردشگری انبوه در نواحی روستایی دهستان تمشکل از شهرستان تنکابن بر اساس نگرش جامعه­ی میزبان، میهمان و مستندات عینی است. ناحیه­ی مورد مطالعه­ی این تحقیق با 18 نقطه­ی روستایی، 2481 خانوار و 9024 نفر جمعیّت در بخش نشتای شهرستان تنکابن قرار دارد. روش تحقیق از نوع پیمایشی مبتنی بر پرسش­نامه است و برای نمونه­گیری، از روش نمونه­گیری تصادفی ساده استفاده شده است. 190 پرسش­نامه­ی سرپرست خانوارهای ساکن محلّی از 9 روستای نمونه و 180 پرسش­نامه از جامعه­ی گردشگران تکمیل گردیده و داده­های جمع­آوری­ شده از طریق آزمون آماری پارامتری (آزمون T تک­متغیّره، زوجی و وابسته) مورد تحلیل قرار گرفته است.  نتایج پژوهش نشان می­دهد که توسعه­ی انبوه گردشگری و ضعف سیستم مدیریّت محلّی، پیامدهای منفی عمیقی همچون تخریب منابع طبیعی، تغییر کاربری اراضی زراعی و باغ­ها و افزایش آلودگی­های محیطی، در نواحی روستایی مورد مطالعه در پی داشته است. افزون بر این، بر اساس نگرش ساکنان محلّی (جامعه­ی میزبان)، جامعه­ی گردشگران (میهمان) و مستندات عینی، توسعه­ی انبوه فعّالیّت­های گردشگری در دهستان تمشکل، به دلیل فقدان برنامه­ ریزی و مدیریّت کارآمد موجب بروز اثرات و پیامدهای نامطلوب زیست­محیطی شده است.


علی رحمانی فیروزجاه، نجمه خانی هنجنی،
دوره 6، شماره 1 - ( 5-1396 )
چکیده

پژوهش حاضر با هدف «بررسی تاثیر شبکه­ اجتماعی­ کلوب بر هویت اجتماعی کاربران» و با بهره گیری از رویکرد تلفیقی تئوری­های ارتباطات(کاشت و رضامندی) و جامعه شناسی(ساخت یابی) از طریق پیمایش و تکنیک پرسشنامه­ آنلاین دست به جمع آوری داده ها زده است. جامعه آماری این پژوهش کاربران شبکه ­اجتماعی­ کلوب می باشند؛ که با توجه به محدودیت زمانی و بالا بودن جمعیت جامعه آماری، حجم نمونه از طریق فرمول کوکران 385نفر با شیوه نمونه گیری تصادفی ­ساده انتخاب شد. جهت احتساب اعتبار شاخص از اعتبار صوری، محتوایی و جهت احتساب روایی شاخص ها از آلفای­ کرونباخ استفاده شد و در نهایت داده ها در دو بخش آمارتوصیفی و استنباطی از طریق نرم افزار spss مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.مهمترین یافته های پژوهش حاکی از این است که شبکه کلوب به عنوان یکی از عوامل آسانتر شدن پذیرش تکثر و نسبی گرایی برای کاربران، سبب برداشته شدن هاله تقدس از برخی از ارزش­های هویتی سنتی و بازاندیشی در آن گشته است. چنانچه نتایج این پژوهش نشان داد کاربران­ کلوب تا حد زیادی تحت تاثیر فضای­ کلوب هویت اجتماعی بازتابی یافته ­اند.


لیلا فرقانی، علی رحمانی فیروزجاه، سیدناصر حجازی،
دوره 9، شماره 3 - ( 10-1399 )
چکیده

طرد اجتماعی عبارت از محرومیتی طولانی مدت است که به جدایی از جریان اصلی جامعه می انجامد، فرآیندی که در نتیجه آن، افراد و گروه های اجتماعی معینی از اجتماع طرد و به حاشیه رانده می شوند. این پژوهش با هدف رابطه کیفیت اجتماعی و طرد اجتماعی اقلیت های قومی جوگی و گودار استان مازندران تدوین شده است. روش مقاله پیمایش بوده و مهمترین ابزار گردآوری اطلاعات، پرسشنامه محقق ساخته است. جامعه آماری، گودارها و جوگی ها مناطق حاشیه نشین با حجم نمونه 277 نفر به شیوه نمونه گیری خوشه ای چندمرحله ای تصادفی انتخاب شدند. براساس یافته های تحقیق بین کیفیت اجتماعی و طرد اجتماعی رابطه وجود دارد. بین کیفیت اجتماعی و ابعاد طرد اجتماعی رابطه وجود دارد. با توجه به نمره مطلوب  مولفه ها، معادلات ساختاری از برازش و نیکویی کافی برخوردار است. از دیگر نتایج این است که متغیرهای اصلی پژوهش یعنی متغیر کیفیت اجتماعی به همراه مولفه ‏های آن از یک سو و متغیر طرد اجتماعی از سوی دیگر وضعیت نامطلوبی در میان نمونه آماری مورد مطالعه نشان می‏دهند. این وضعیت در مورد متغیرهای اولیه یا زمینه‏ ای نیز تا حدود زیادی صادق می‏باشد.

صفحه 1 از 1     

مجله علمی پژوهشی مطالعات توسعه اجتماعی فرهنگی Quarterly Journal of Socio - Cultural Development Studies
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 28 queries by YEKTAWEB 4555