[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
اطلاعات نشریه::
آرشیو مجله و مقالات::
برای نویسندگان::
برای داوران::
ثبت نام و اشتراک::
تماس با ما::
تسهیلات پایگاه::
بایگانی مقالات زیر چاپ::
داوران نسخه ها::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
آمار نشریه
تعداد دوره های نشریه: 12
تعداد شماره ها: 46
تعداد مشاهده ی مقالات: 2866996
تعداد دریافت (دانلود) مقالات: 705004

تعداد کل نویسندگان: 928
نویسندگان غیر تکراری: 850
نویسندگان تکراری: 78
درصد نویسندگان تکراری: 8

مقالات دریافت شده: 1460
مقالات پذیرفته شده: 364
مقالات رد شده: 1075
مقالات منتشر شده: 354

نرخ پذیرش: 24.93
نرخ رد: 73.63
____
..
:: جستجو در مقالات منتشر شده ::
5 نتیجه برای شارع پور

اکبر علیوردی نیا، محمود شارع پور، فاطمه مرادی،
دوره 1، شماره 4 - ( 2-1392 )
چکیده

بررسی تحقیقات مختلف انجام شده در نقاط مختلف دنیا نشان میدهد که مصرف مشروبات الکلی یکی از
مشکلاتی است که در بسیاری از نقاط جهان رواج دارد. در کشور ایران نیز مصرف مشروبات الکلی خلاف
هنجارهای دینی و قوانین کشوری محسوب میشود. تحقیق حاضر با هدف بررسی تأثیر خودکنترلی و پیوند
اجتماعی بر نگرش دانشجویان نسبت به مصرف مشروبات الکلی صورت پذیرفتهاست. این تحقیق با روش
پیمایشی و با نمونه آماری 530 نفری ( 318 دختر و 212 پسر) از دانشجویان دانشگاه مازندران در سال تحصیلی
90-91 به اجرا در آمدهاست. چارچوب نظری تحقیق عبارتند از: نظریهی عمومی جرم گاتفردسون و هیرشی و نظریه ی پیوند اجتماعی هیرشی.
59 درصد از پاسخگویان اصلاً الکل مصرف نکردهاند. از این تعداد / دادههای توصیفی تحقیق نشان میدهد 6
63 درصد را دختران تشکیل میدهند. همچنین حدود نیمی از نمونهی تحقیق دارای / 54/2 درصد را پسران و 2
نگرش منفی و نیمی دیگر دارای نگرش میانه و مثبت نسبت به مصرف الکل بودهاند. نتایج تحقیق، نشان میدهد
متغیر خودکنترلی و متغیرهای باور و التزام تحصیلی دارای رابطهی مستقیم و معنادار با نگرش نسبت به مصرف
الکل بوده و متغیر باور نیز مهم ترین تبیین کنندهی نگرش به مصرف الکل بودهاست.

محمود شارع پور، فاطمه آرمان،
دوره 3، شماره 1 - ( 5-1393 )
چکیده

سرمایه­ی اجتماعی یکی از انواع سرمایه­ی فرد در کنار سرمایه­ی اقتصادی و سرمایه­ی فرهنگی محسوب می­شود که فرد از طریق آن به منابع و حمایت­های موجود در گروه­های مختلف و جامعه دسترسی می­یابد. هدف اصلی این پژوهش، مطالعه­ی سطوح مختلف سرمایه­ی اجتماعی زنان و مردان در تهران است. فرض بر این است که زنان و مردان به دلیل تفاوت­های فرهنگی و اجتماعی و به دلیل نابرابری­های جنسیتی، دارای سرمایه­ی اجتماعی متفاوت هستند. این پژوهش به تحلیل ثانویه­ی داده­های جمع آوری شده در شهر تهران پرداخته که این داده­ها در مرداد و شهریور 1387 از سوی دانشگاه علوم پزشکی ایران، سازمان بهداشت جهانی، شهرداری تهران و جهاد دانشگاهی در سطح کلیه­محلات شهر تهران در قالب پروژه­ی «ابزار ارزیابی و پاسخ گویی عدالت در حوزه­ی سلامت شهری» جمع آوری شده است. تعداد نمونه­ی این پژوهش بالغ بر 20670 نفر از شهروندان بالای 18 سال ساکن شهر تهران است. نتایج پژوهش حاکی از این است که از لحاظ میانگین سرمایه­ی اجتماعی خانواده و خویشاوندان در میان زنان و مردان تفاوت معنی­داری وجود ندارد؛ در حالی که از نظر میانگین سرمایه­ی اجتماعی دوستان، محله و سرمایه­ی اجتماعی کل میان مردان و زنان تفاوت معنی­داری وجود داشت. بدین معنی که مردان از میانگین سرمایه­ی اجتماعی دوستان، محله و کل بیش­تری نسبت به زنان برخوردار بودند.


صدیقه رضایی پاشا، فریده شریفی فر، محمود شارع پور، علی اصغر کیا،
دوره 9، شماره 4 - ( 1-1400 )
چکیده

هدف از نگارش این مقاله تحلیل تماتیک خبرهای المپیک 2020 توکیو با تأکید بر جنسیت و ارائه الگویی بومی از مولفه های مرتبط با آن با استفاده از نظریه های متخصصان است .
روش شناسی مقاله حاضر در چارچوب استراتژی تحقیق کیفی و بر اساس روش تحلیل تماتیک داده های متنی رویداد المپیک توکیو 2020(1 مرداد- 17 مرداد ) در روزنامه شرق1400 می باشدکه به صورت نمونه گیری هدفمند ، ابتدا بر اساس وجوه مشترک، تم های مرتبط، اصلی و در نهایت تم های مرکزی هر کدام از مقولات موضوع تحقیق را شناسایی و در نهایت شبکه مضامین مرتبط با چیستی بازنمایی جنسیت در رسانه ای ایرانی را ترسیم و تحلیل می کند. روش اعتبارسنجی پژوهش نیز « روایی تفسیری » ، به معنای ارائه و بازخورد نتایج پژوهش به صاحب نظران برای تائید نهایی آن است.
یافته هانشان می دهد که مفاهیم ( هژمونی ، استعاره های ورزشی ، فوق واقعیت ) برای ترسیم بازنمایی جنسیت نقش کلیدی دارد . این پژوهش می تواند الگوی مناسبی با نگاهی کلی گرا، سیستمی و بلند مدت به مقوله جامعه شناسی ورزش المپیک باشد.
ملیحه امانی، دکتر محمداسماعیل ریاحی، دکتر محمود شارع پور،
دوره 10، شماره 4 - ( 2-1401 )
چکیده

در این مطالعه، سعی بر آن بوده تا با استفاده از روش کیفی و استراتژی پدیدارشناسانه و همچنین انجام مصاحبه­ های عمیق و نیمه­ ساخت­ یافته، به نوعی سنخ ­شناسی در ارتباط با کنشگری زنان در فضاهای شهر تهران دست یابیم. روش نمونه­ گیری، هدفمند با حداکثر پراکندگی بوده ­است. نمونۀ مورد مطالعه 30 نفر از زنان ساکن شهر تهران هستند که  در سال 1400، با مراجعه به چندین نقطۀ پرتردد در مناطق شمال، جنوب، شرق و غرب و مرکز شهر تهران مورد مصاحبه قرار گرفته ­اند. بر اساس نتایج بدست آمده، کنشگری زنان در فضاهای شهر تهران را می ­توان به کنشگری اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، ورزشی و فراغتی و کنشگری نمایشی و نابهنجار دسته­ بندی نمود. نتایج نشان می­ دهد که زنان در برخی از عرصه­ ها در فضای شهر تهران، مانند عرصه­ های فراغتی و همچنین در ارتباط با نوع پوشش و رفتار با وجود فشارها و محدودیت­ ها، کنشگری خلاقانه و فعال دارند و در برخی از عرصه­ ها مانند عرصه­ های اقتصادی، کنشگری زنان، منفعل و بیشتر در جهت تبعیت از ساختار موجود است. حضور زنان در عرصه­ های گوناگون فضای شهری می­ تواند زمینۀ ایجاد تحولات زیادی باشد که این امر مستلزم ایجاد تغییرات ساختاری و فرهنگی و تغییر نگرش نسبت به جایگاه زنان و به رسمیت شناختن توانمندی­ های آنان و توجه به نیازها و خواست­ه های آنان در فضاهای شهری و ایجاد زمینه جهت اشتغال سالم و کنشگری فعال و خلاقانه زنان در فضاهای شهر تهران است.  

آقای محمدعلی امیرپورسعید، دکتر محمود شارع پور، دکتر صدیقه لطفی،
دوره 11، شماره 4 - ( 2-1402 )
چکیده

   افزایش سرمایۀ اجتماعی در دراز مدت اثرات مهمی بر ذهنیت ساکنین محله، اعتماد متقابل، همبستگی، مشارکت در امور محله و... می­ گذارد و زمانی که این مهم محقق شود، به تبع آن کیفیت زندگی در آن محله، رو به رشد خواهد بود و در بعد ذهنی و عینی باعث تقویت کیفیت زندگی در بین اهالی آن محله خواهیم بود. در همین راستا در پژوهش حاضر تلاش شد تا با رویکردی جامعه­ شناختی و با روش پیمایش، به سنجش میزان سرمایۀ اجتماعی و سطح کیفیت زندگی در بین ساکنین محله ­های شهر رفسنجان پرداخته شود و در نهایت بررسی تأثیر سرمایۀ اجتماعی بر روی کیفیت زندگی آنان را مورد مطالعه و بررسی قرار دهیم. در این پژوهش، تمامی ساکنین 18 سال به بالا جزء جمعیت آماری قرار گرفتند و از بین آن­ها طبق فرمول کوکران، تعداد 383 نفر با روش نمونه ­گیری خوشه ­ای متناسب با حجم انتخاب شدند. ابزار جمع ­آوری داده ­ها پرسشنامۀ محقق ­ساخته بوده است و توصیف و تحیل داده ­ها توسط نرم ­افزار Spss  انجام شده است. نتایج یافته­ های پژوهش نشان می­ دهد تفاوت معناداری بین زنان و مردان از لحاظ میزان سرمایه اجتماعی و کیفیت زندگی وجود ندارد.، امّا تفاوت معناداری بین گروه­ های درآمدی و میزان سرمایۀ اجتماعی و کیفیت ­زندگی آن­ها وجود دارد. همچنین بین مدت زمان­­ های مختلف سکونت افراد و میزان سرمایۀ اجتماعی و کیفیت­ زندگی آن­ها نیز تفاوت معناداری وجود دارد. نتایج بررسی رگرسیون چندگانه نشان می­ دهد که 508/0 بین متغیرهای تحقیق همبستگی وجود دارد. همچنین حدود 25 درصد از تغییرات متغیر وابسته توسط متغیر سرمایۀ اجتماعی پیش ­بینی می ­شود و اعتماد در بین مؤلفه­ های سرمایۀ اجتماعی، بیشترین تأثیر را بر روی کیفیت­ زندگی ساکنین محلات شهر دارد.

 

صفحه 1 از 1     

مجله علمی پژوهشی مطالعات توسعه اجتماعی فرهنگی Quarterly Journal of Socio - Cultural Development Studies
Persian site map - English site map - Created in 0.05 seconds with 31 queries by YEKTAWEB 4657