[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
بخش‌های اصلی
صفحه اصلی::
اطلاعات نشریه::
آرشیو مجله و مقالات::
برای نویسندگان::
برای داوران::
ثبت نام و اشتراک::
تماس با ما::
تسهیلات پایگاه::
بایگانی مقالات زیر چاپ::
::
جستجو در پایگاه

جستجوی پیشرفته
..
دریافت اطلاعات پایگاه
نشانی پست الکترونیک خود را برای دریافت اطلاعات و اخبار پایگاه، در کادر زیر وارد کنید.
..
:: جستجو در مقالات منتشر شده ::
2 نتیجه برای برنامه‌ریزی فرهنگی

مهدی منتظرالحجه، مجتبی شریف‌نژاد، افشین امیدی،
دوره 3، شماره 2 - ( 8-1393 )
چکیده

دسترسی به توسعه‌ی ملی و منطقه‌ای آرمان بزرگ هر ملتی است. درباره‌ی اثر فرهنگ بر توسعه می‌توان به ایجاد دارایی‌های زیادی از قبیل مهارت‌ها و محصولات فرهنگی اشاره کرد که در ارتقای رفاه جامعه اثر به‌سزایی دارد. هدف اصلی این پژوهش، ارزیابی میزان توسعه‌یافتگی شهرستان‌های استان یزد از سال 1381 تا 1390، بر مبنای شاخص‌های فرهنگی است. این تحقیق از نوع تحقیقات کاربردی و از لحاظ روش‌شناسی، توصیفی- تحلیلی محسوب می‌شود. اطلاعات مورد نیاز برای انجام این پژوهش، از طریق مطالعات اسنادی و کتابخانه‌ای به‌دست آمده‌اند و برای تجزیه و تحلیل داده‌ها از تکنیک تاکسونومی عددی استفاده شده است. جامعه‌ی آماری تحقیق، 10 شهرستان استان یزد در سال 1381 و هم‌چنین 11 شهرستان این استان در سال 1390 بر اساس آخرین تقسیمات سیاسی- اداری استان در همان سال است. نتایج حاصل از این پژوهش،گویای آن است که در طی سال‌های 1381 و 1390 به ترتیب شهرستان‌های اردکان و بهاباد، برخوردارترین و شهرستان‌های طبس و یزد، غیر برخوردارترین شهرستان‌ها شناخته شده‌اند. شهرستان‌هایی از قبیل خاتم و طبس در مقایسه با سایر شهرستان‌های استان همواره در سال‌های 1381 و 1390 زیر حد توسعه‌یافتگی فرهنگی قرار گرفته و در زمره‌ی شهرستان‌های غیر برخوردار درآمده‌اند. شهرستان یزد در سال 1390 با توجه به رشد بالای جمعیت و عدم تطابق رشد شاخص‌های فرهنگی با رشد جمعیت به عنوان غیر برخوردارترین شهرستان شناسایی شد. با توجه به نقش مرکزیت این شهرستان در استان یزد لازم است برنامه‌ریزی‌های لازم در این خصوص انجام پذیرد.
محمدتقی سبزه ای، همایون مرادخانی، مریم مجرد،
دوره 5، شماره 2 - ( 8-1395 )
چکیده

هدف اصلی  مقاله حاضر شناخت و ارزیابی جایگاه زنان درسیاست‌­‌ها و برنامه‌ریزی‌های فرهنگی برنامه‌های اول تا پنجم توسعه‌ی جمهوری اسلامی ایران است. اهداف دیگر مقاله عبارتند از: ارزیابی میزان موفقیت برنامه‌ها و سیاست‌گذاری‌های فرهنگی در برنامه‌های توسعه و شناخت الگوی سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فرهنگی جمهوری اسلامی در باره‌ی زنان.

روش تحقیق مقاله حاضر توصیفی- تحلیلی است و شیوه‌ی جمع­آوری اطلاعات به‌صورت کتابخانه­ای و مبتنی ­بر اسناد و مدارک است. واحد تحلیل، برنامه‌های اول تا پنجم توسعه‌ی جمهوری اسلامی ایران در فاصله زمانی 94- 1368 است. داده‌های این مقاله از منابع دست اول و دوم گردآوری شده‌اند. منابع دست اول شامل گزارش‌های رسمی دولتی، به‌ویژه گزارش‌های سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، مرکزآمار ایران، مرکز امور مشارکت زنان، سازمان برنامه‌وبودجه، قوانین برنامه‌های توسعه‌ی جمهوری اسلامی وسیاست‌های ستاد انقلاب فرهنگی و منابع دست دوم شامل کتاب‌ها و مجلات هستند.صفحه 1 از 1     

مجله علمی پژوهشی مطالعات توسعه اجتماعی فرهنگی Quarterly Journal of Socio - Cultural Development Studies
Persian site map - English site map - Created in 0.04 seconds with 26 queries by YEKTAWEB 4460